dętki duro

Motocykliści czy kierowcy różnego typu aut bezbłędnie wiedzą, że aby zdołać cieszyć się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go należycie przygotować. Dużo osób jednak nie wykorzystuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony rowerowe 29 duro

Chociaż rower to nie auto ani motor, tym samym lista prac, jakie musimy zrealizować w czasie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go porządnie naciągnąć. Dodatkowo należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć bądź też nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, żeby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. W dodatku należałoby spowodować detale oświetlenia – pragniemy przecież być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które należy zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto też rower dokumentnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony w czasie całego sezonu.